Disciplíny

Mezi disciplíny lehké atletiky patří chůze, běh( na krátké, střední a dlouhé tratě, dále překážkový a štafetový běh), skok ( do dálky, výšky, o tyči, trojskok), hod( oštěpem, kladivem, diskem), vrh koulí, víceboje


Běhy

Na krátké vzdálenosti

Asi první disciplínou, kterou si člověk pod pojmem atletika představí jsou běhy na krátké vzdálenosti neboli sprinty. Jedná se o běhy na 60, 100, 200 a 400 metrů. Společným prvkem pro tyto běhy je start ze startovních bloků. Stěžejními faktory pro úspěch jsou rychlost a dobrý start.

Na střední tratě

Do středních tratí řadíme běh na 800 a 1500 metrů. Zde o úspěchu sportovce rozhoduje jak jeho rychlost tak i vytrvalost. Běží se ve velmi rychlém tempu, ne však v maximálním jako u sprintu. Atleti už nestartují z bloků a u běhu na 800m se po 100m z vlastních drah sbíhají do dráhy první.

Na dlouhé tratě

Jinak se jim také říká vytrvalostní běhy. Patří sem závod na 3 000, 5 000 a 10 000 metrů. Dalšími dlouhými běhy jsou maraton a půlmaraton, ty už se ale neběhají na dráze.

Štafetové běhy

Daného závodu se účastní skupina čtyř závodníků, kde každý z nich běží určitý úsek.  Běhá se na 4×100 m, 4×200 m, 4×400 m, 4×800 m, 4×1.500 m. Při závodu si jednotliví běžci předávají štafetový kolík. Ten si musí stihnout předat ve vyznačeném předávkovém území a nesmí ho přebírajícímu běžci hodit- při porušení je celá štafeta diskvalifikována.

Překážkové běhy

Překážky se běhají na 60 m, 100 m (jen pro ženy), 110 m (jen pro muže), 400 m a 3 000 m.  U běhů do 400m včetně má každý závodník přidělenou svou dráhu a startuje se z bloků. Během závodu může atlet jednu či více překážek shodit, ne však úmyslně nebo rukou. U běhu na 3 000m startují běžci hromadně a na jednom okruhu je čeká 5 pevných dřevěných překážek (nejde je shodit) z čehož jedna je s vodním příkopem.

start závodu na 100 metrů

Skoky

Daleký

Při skoku do dálky je potřeba překonat co největší horizontální vzdálenost jediným skokem s rozběhem. Kromě rychlosti, se kterou se závodník odráží, je důležitá také technika skoku.

Vysoký

 Závodníci přeskakují horizontální laťku umístěnou na stojanech, které umožňují přesně změřit, v jaké výšce je laťka položena s tím, že závodníci se odrážejí vždy pouze jednou nohou . Na zdolání dané výšky má závodník tři pokusy. V průběhu soutěže se laťka zvyšuje.

O tyči

Cílem skoku o tyči je překonání vodorovně umístěné laťky s pomocí dlouhé tyče. Při rozběhu atlet musí opřít tyč do skříňky v zemi pod laťkou. Jakmile se tyč ohne, závodník se vymrští do výšky a musí překonat laťku tak, aby ji neshodil. K překonání laťky jsou možné vždy tři pokusy.

Trojskok

Disciplína trojskok je velmi podobná skoku do dálky. Na rozdíl od něj však mohou atleti použít místo jednoho odrazu celkem tři. Po rozběhu se odrazí z odrazové desky, dopadnou na stejnou nohu, dalším krokem přeskočí na druhou nohu a posledním odrazem doskočí do písku.

skok do výšky

Hody

Hod oštěpem

Oštěp se drží mezi palcem a třemi posledními prsty, zatímco ukazováček je vespod. Aby hod platil, musí oštěp letět do výseče vymezené bílými čarami. Dále musí dopadnout hrotem napřed, nemusí se však zapíchnout– stačí když zanechá stopu. Ženský oštěp váží 600g a mužský 800g. Čeští oštěpaři patří do světové špičky- mužský i ženský světový rekord v této disciplíně patří právě Čechům.

Hod diskem

Diskem se hází z otočky, kterou atlet provede v takzvaném diskařském kruhu, ten je zpevněný a ze tří stran obklopen sítí. Sportovec drží disk naplocho a také ho tak vypustí. Pokus je platný, pokud disk dopadne do vyznačené výseče. Jeho délka se měří od prvního dotyku se zemí. Ženský disk váží 1 kilogram a mužský 2 kilogramy.

Hod kladivem

Kladivo je sportovní náčiní, které se skládá z kovové koule připevněné drátem k držadlu. Cílem této disciplíny je hodit kladivo co nejdál. Atlet se postaví do vyznačeného zpevněného kruhu zády k výseči, uchopí držadlo kladiva a oběma rukama ho roztočí kolem těla. Poté se třikrát nebo čtyřikrát otočí kolem své vlastní osy a ve správný okamžik nářadí pustí.

Vrh koulí

Cílem je vrhnout kouli co nejdál, atleti však nesmějí kouli hodit. Hlavním rozdílem mezi vrhem a hodem je pořadí lokte a zápěstí při vypuštění náčiní- při hodu jde první loket a poté až zápěstí, při vrhu je tomu naopak. Někteří atleti při vrhu používají techniku podobnou diskařské otočce, jiní jednodušší verzi a to tzv. „sun“. Koule, kterou vrhají muži, váží 7,26 kg, ženy používají lehčí a menší kouli, ta váží 4 kg. Každý závodník má 3 pokusy a 8 nejlepších postupuje do finále, kde každý dostane 3 další pokusy.

Zajímavost: Vrhačský kruh je vždy rozdělen na přední a zadní polovinu bílou čarou. Vrhač musí po vrhu vždy kruh opustit zadní polovinou, aby byl pokus platný.

Jan Železný- držitel světového rekordu v hodu oštěpem

Víceboje

Počet disciplín se mění v závislosti na věkové kategorii, u dospělých na dráze je to desetiboj pro muže a sedmiboj pro ženy, zatímco v hale je to sedmiboj pro muže a pětiboj pro ženy. Disciplíny ve víceboji mají přesně stanovené pořadí. U žen: sedmiboj-100 m př., výška, koule, 200 m, dálka, oštěp, 800 m, pětiboj-60 m př., výška, koule, dálka, 800 m U mužů: sedmiboj-60 m, dálka, koule, výška, 60m př., tyč, 1000m, desetiboj– 100 m, dálka, koule, výška, 400 m, 110 m př., disk, tyč, oštěp, 1500 m. Desetiboj bývá zpravidla rozdělen na dva dny, poslední disciplínou prvního dne je běh na 400 m.

Zdroje: https://obehani.cz/discipliny-v-atletice-znate-vsechny-bezecke-zavody-a-jakymi-aktivitami-je-muzete-doplnit/